Новини МТСБУ

29 травня 2019 року за ініціативи МТСБУ відбувся круглий стіл «Безпека дорожнього руху і страхування. Стан та управління впливовими факторами»

12.06.19

Мета заходу – розробка ефективних попереджувально-профілактичних заходів задля зменшення аварійності на автодорогах та шляхах, покращення показників збитковості в моторному страхуванні і, завдяки цьому, недопущення зростання страхових тарифів.

Участь у заході взяли керівники страхових компаній-лідерів в моторному страхуванні, представники Національної поліції України, керівники громадських об'єднань в галузі страхування і безпеки дорожнього руху тощо.

Формат заходу передбачав виступи експертів та обговорення актуальних питань і проведення стратегічною сесії, в результаті якої були напрацьовані ідеї та пропозиції щодо напрямків підвищення безпеки дорожнього руху в Україні.

Генеральний директор МТСБУ Володимир Шевченко виступив з доповіддю «ОСЦПВ в контексті безпеки дорожнього руху», відзначивши важливу роль страхування як механізму, завдяки якому небезпеки використання транспортних засобів мінімізуються та забезпечуються економічною системою відшкодування збитків та стимулювання автовласників до відповідальної поведінки під час дорожнього руху.

Володимир Шевченко запропонував подивитись на проблематику ДТП та відшкодування за ними через призму цифр, і навів низку аналітичних даних щодо динаміки, кількості та сум врегульованих вимог потерпілих за типами збитків по ОСЦПВ (2016-2018 рік).

В 2018 році кількість вимог, за якими прийнято рішення про виплату страхового відшкодування (за шкоду, заподіяну життю та здоров’ю, зросла на 9,2 %% у порівнянні з 2017 р.) та склала 3907 шт., за шкоду майну – незначно зменшилась (на 1,97%) та склала 116 177 шт. Суттєво зросла як сума страхового відшкодування за шкоду, заподіяну життю та здоров’ю (104 млн. грн., +62,3%), так й за шкоду майну (2,1 млрд. грн., +10,2%). Середня сума відшкодування за шкоду життю та здоров’ю зросла на 48,6% та сягнула 26,7 тис. грн, за шкоду майну – на 12,5% (17,3 тис. грн.).

Попри зростання протягом декількох років кількості виплат за шкоду життю та здоров’ю, в тому числі й по смерті постраждалого, актуальною залишається проблема того, що далеко не всі постраждалі в ДТП чи їх родичі звертаються за отриманням страхового відшкодування. За даними Нацполіції, минулого року в ДТП було травмовано понад 30,8 тис., тоді як виплат за шкоду життю та здоров’ю зроблено майже в 10 разів менше – 3,3 тис. шт.

Детально з інформацію за матеріалами доповіді можна ознайомитись за посиланням.  

Генеральний директор Асоціації «Страховий бізнес» Вячеслав Черняховський виступив із доповіддю «Механізм страхування для вирішення проблем компенсацій шкоди від ДТП в ЄС та Україні», в якій навів порівняльні дані щодо аварійності, розмірів заподіяної шкоди та механізмів компенсації в Європі та нашій країні. Він відзначив, що загалом в Україні стан та динаміка БДД в Україні знаходиться у руслі загальноєвропейських тренда, але з деяким «відставанням» показників в часі.

Вячеслав Черняховський зауважив, що частота настання ДТП із постраждалими в країнах ЄС після багаторічного тренду зниження знов почала зростати, що свідчить про вичерпаність поточних інструментів впливу на стан аварійності, таким чином, необхідність знаходити нові резерви для скорочення кількості постраждалих та смертей в ДТП є актуальним викликом для нашої країни, так й країн ЄС. На статистичних даних довів, що зменшення тяжкості наслідків ДТП, зокрема смертності, майже не впливає на травматизм та кількість самих ДТП у Європі.

Інші доповідачі, серед яких були представники Нацполіції, МОЗ України, експерти-практики, звернули увагу на зростання аварійності, що спостерігається в цьому році. Дуже прикрим є ріст ДТП, винуватцями яких стали діти, тому один з пріоритетів в сфері підвищення безпеки дорожнього руху є профілактична та інформаційна робота с дітьми із використанням сучасних інтерактивних, ігрових та діджитальних підходів.

Серед інших важливих напрямків підвищення безпеки на дорогах були названі технологічні зміни – наприклад, можливість електронного оформлення ДТП, загальний реєстр порушень ПДР, розробку якого зараз закінчує МВС, налагодження обміну даними між різними організаціями, що причетні до питань безпеки дорожнього руху.

Важливий акцент був поставлений на необхідності запровадження ефективних та сучасних систем управління та організації дорожнього руху.

За результатами спільної роботи всіх учасників в рамках стратегічної сесії були напрацьовані напрямки роботи та заходи, націлені на підвищення безпеки дорожнього руху в Україні, зокрема:

  1. Закликати органи Національної поліції України суворо контролювати швидкісний режим, ефективно застосувати штрафи та інші заходи впливу за перевищення швидкості
  2. Закликати місцеві органи влади до термінового забезпечення або покращення освітлення та чіткого означення усіх пішохідних переходів, підготувати та розпочати реалізацію плану оздоблення захисними стовпчиками та загорожами пішохідних доріжок та тротуарів, а також місць зупинок транспорту, розташованих вздовж небезпечних ділянок шляхів та доріг.
  3. Ініціювати заходи стимулювання підприємств та представників бізнесу приймати участь в обладнанні пішохідних переходів, доріжок та тротуарів, а також у інших практичних заходах, спрямованих на підвищення безпеки учасників дорожнього руху.
  4. Ініціювати обговорення можливості проведення незалежного аудиту стану доріг та дорожнього покриття, розробки рекомендацій щодо покрашення системи екстреної медичної допомоги при ДТП.
  5. Розширити та вдосконалити програми інформаційної та роз’яснювальної роботи в сфері БДД, зокрема серед дітей; активізувати участь страховиків у подібних заходах.
  6. Рекомендувати страховикам активніше запроваджувати методи стимулювання автовласників до безаварійної поведінки на дорогах: використання системи бонус-малус, телематики тощо, стимулювання страхувальників до активнішого використання європротоколу.
  7. Підняти питання щодо можливості створення єдиного державного органу контролю за безпекою дорожнього руху та/або дорожньої поліції.
  8. Запропонувати відповідальним органам обговорити перспективу запровадження державних програм щодо стимулювання оновлення автопарку
  9. Звернутись до імпортерів виробників товарів для дітей та спорту щодо обов’язкового використання зовнішніх світловідбиваючих елементів на одязі. Вести роз’яснювальну роботу щодо необхідності використання світловідбиваючих елементів серед дітей та дорослих, зокрема, в школах та навчальних закладах.

Страхові компанії України та МТСБУ готові взяти на себе зобов’язання в межах своїх компетенцій сприяти популяризації та запровадженню перелічених заходів, націлених на підвищення безпеки дорожнього руху в Україні.

Перевірка "Автоцивілки" ПЕРЕГЛЯНУТИ
ОЦІНКА
ДІЯЛЬНОСТІ
СТРАХОВИКІВ
ПЕРЕГЛЯНУТИ